Kodu ja Aed

Kõik, mida pead teadma: kuidas istutada ja hooldada taliküüslauku?

Allikas: Marju Vitkar, Kodukiri 04.09.2017, 10:07

Taliküüslauk pistetakse mulda sügisel. Maitsetugevuse ja saagikuse poolest on taliküüslauk paar sammu kevadisest väikevennast ees.

Homeros on kirjeldanud küüslauku kui lehkavat roosi – tõepoolest, see taim on nii omadustelt kui välimuselt suursugune nagu roos ning kui talle üldse midagi ette heita, siis on see lõhn.

Küüslauk on äärmiselt kergesti kasvatatav, vastupidav ning väga laialdase kasutusega maitse- ja ravimtaim. Eesti tingimustes on võimalik kasvatada nii suvi- kui ka taliküüslauku –  vahe seisneb peamiselt istutamisajas. 

Paljundamine
Meil kasvav küüslauk seemneid ei moodusta ja paljundada saab teda kas õisikus kasvanud sigisibulate või küünte mahapanemisega. Kuna sigisibulast saab tubli liitsibul alles kolme aasta pärast, pannakse maha peamiselt küüned. Õige aeg selleks on oktoober ja novembri algus – umbes üks kuu enne püsivate külmade saabumist –, siis jõuab muldasattunud küüslauguhakatis juurduda, kuid mitte veel kasvama hakata ja on seeläbi talviste külmade eest kaitstud.
Paljundusmaterjali otsides võiks eelistada omamaist küüslauku või aianduspoodides pakutavat, sest toidupoes müüdav Hiinast pärit küüslauk meil saaki ei anna.

Hooldus
Kevadel pole muud teha, kui lisada veidi orgaanilist väetist, kobestada mulda ja hoida peenar umbrohuvaba. Saagikoristusaeg jõuab kätte lehtede koltumisega, iga aasta veidi erinevalt, kuid enamasti augusti keskel – õigel hetkel on lehed peaaegu kollased ning küüned üksteisest lihtsalt eraldatavad, igaüks isikliku koore sees.

Säilitamine
Ka küüslaugu säilimisel on kõige olulisem õigeaegne saagikoristus ja puhastamine: kui küüslauk liiga kauaks maha jätta, siis varred mädanevad ning kahjustub ka liitsibul. Seega soovitan õige aja lähenedes mõni taim kontrollimiseks üles võtta ja olukorda hinnata. Küüslaugud tuleb kohe pärast ülesvõtmist mullast puhastada ja panna hea õhuliikuvusega kohta rippuma või restile kuivama, eemale otsesest päikesest.
Paari nädala möödudes võib nad paigutada pimedasse ja toatemperatuurist veidi jahedamasse ruumi.

Nipp
Mida suuremad küüned maha paned, seda muljetavaldavama tulemuse saad! Ära unusta ka õisikute eemaldamist kohe, kui need on ilmunud – siis ei kuluta taim nende peale asjatut energiat ja saad suurema saagi.

(Foto: Matton Estonia)